HISTORIA PEWNEJ IDEI

Dziś kolejna porcja wiedzy!!!
Jak wiemy znak Czerwonego Krzyża, zwany również Krzyżem Genewskim, utworzony został podczas konferencji międzynarodowej w Genewie w 1863 r. jako znak rozpoznawczy ochotników niosących pomoc rannym żołnierzom. W części krajów muzułmańskich zamiast znaku czerwonego krzyża używany jest znak czerwonego półksiężyca. Pełni on te same funkcje. Został oficjalnie wpisany do Konwencji Genewskich z 1929 r., kiedy równocześnie uznano znak czerwonego lwa i słońca (stosowany był w Persji, czyli w dzisiejszym Iranie, w 1980 r. zastąpiono go czerwonym półksiężycem).
W Izraelu jako symbol stosowana była czerwona gwiazda Dawida. Był to jeden z powodów dla których izraelska organizacja do 2006 r. była jedynie obserwatorem, a nie członkiem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń CK i CP. Obecnie izraelska organizacja jest pełnoprawnym członkiem Federacji i Ruchu. W celu uniknięcia konfliktu kojarzenia się znaków z symboliką religijną w 2005 r. przyjęty został trzeci znak ochronny - czerwony kryształ.
Znak w znaczeniu ochronnym używany jest podczas konfliktu zbrojnego i wskazuje walczącym, że oznaczone nim osoby, jednostki medyczne oraz środki transportu są chronione przez Konwencje Genewskie i ich Protokoły Dodatkowe. Znak, spełniając funkcję ochronną powinien mieć odpowiednio duże wymiary, aby być widocznym. Znak w znaczeniu informacyjnym ma niewielkie wymiary i wskazuje, że dana osoba lub obiekt są związane z Międzynarodowym Ruchem Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Znak używany przez stowarzyszenie krajowe w czasie pokoju jest niewielkich rozmiarów – używany jako znak stowarzyszenia powinien występować razem z jego nazwą lub inicjałami.
W Polsce za bezprawne używanie znaku grozi kara grzywny do 4500 zł na podstawie art. 15 ustawy z 16 listopada 1964 r. o Polskim Czerwonym Krzyżu, zaś w czasie wojny kara pozbawienia wolności do 3 lat (Kodeks karny (1997), art. 126. § 1.).
Źródło: pck.pl, Wikipedia, opracowania własne ŁOO PCK #PCK #PCKŁódź #PolskiCzerwonyKrzyż #PolskiCzerwonyKrzyżŁódź #PolishRedCross #pomagamy #PolishRedCross #RedCross #historia #IFRC #historiaCKiCP