PCK PŁOCK


Czy wiesz że?



Czy wiesz, że dopiero za czwartą prośbą do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża polska organizacja czerwonokrzyska została uznana na arenie międzynarodowej?

1️. Pierwszą prośbę skierował Polski Komitet Pomocy Sanitarnej 5 sierpnia 1915 r. przedstawiając obszernie swoją działalność. List ten jednak pozostał bez odpowiedzi, z uwagi na brak niepodległego bytu państwowego Polski.

2️. Druga prośba została skierowana przez Helenę Paderewską, działaczkę społeczną, w 1917 r.. Wtedy w Stanach Zjednoczonych starała się o przekształcenie i uznanie założonej przez nią organizacji pt. Komitet Opieki nad Polskimi Żołnierzami w polskie stowarzyszenie Czerwonego Krzyża. We wspomnieniach pisze: "Złożyłam do międzynarodowej organizacji podanie o zgodę na utworzenie Polskiego Czerwonego Krzyża, ale odmówiono ze względu na to, że Polska, nie będąc suwerennym państwem, według zasad stowarzyszenia nie mogła posiadać odrębnej organizacji Czerwonego Krzyża”. Po braku akceptacji założyła w Stanach Zjednoczonych organizację Polski Biały Krzyż, w którym organizowała i finansowała nabór ochotniczek do służby pielęgniarskiej, by wysłać je w miejsca, gdzie podczas pierwszej wojny światowej walczyli Polacy wcieleni do trzech armii – rosyjskiej, niemieckiej i austriackiej; szerzenie oświaty i kultury, rozbudzanie postaw patriotycznych i świadomości narodowej.

3️. Trzecią prośbę skierował książę Paweł Sapieha 15 grudnia 1918 r. ze strony Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża w Galicji. Pomimo iż Polska była już niepodległym państwem 24 grudnia 1918 r. z Genewy przyszła odmowna odpowiedź. W piśmie czytamy: "Jesteśmy gotowi do uregulowania naszych stosunków z Państwem bez pośrednictwa jakiegokolwiek rządu, lecz konieczne jest, aby państwo, w którym działało będzie Wasze Stowarzyszenie Narodowe Czerwonego Krzyża, zostało dopuszczone do podpisania konwencji Genewskiej, podstawy działania Czerwonego Krzyża”.

4️. Czwarta prośba skierowana 18 stycznia 1919 r., po podpisaniu przez Rząd Polski Konwencji Genewskich. przez Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża zakończyła się sukcesem. Tak więc 14 lipca 1919 r. PTCK zostało przyjęte do Ruchu MKCK.

Na zdjęciu widnieje dokument MKCK uznający Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża za stowarzyszenie krajowe.

Źródło: Małopolski Oddział Okręgowy PCK, Wikipedia #PCK #PCKŁódź #PolskiCzerwonyKrzyż #PolskiCzerwonyKrzyżŁódź #PolishRedCross #RedCross #pomagamy #ciekawostki

 

Źródło: fb/Polski Czerwony Krzyż w Łodzi

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Płocku
Copyright © 2011 -2016 - Dariusz Raćkowski / 2016 - obecnie - Monika Ulicka.

Zachęcamy do lajkowania naszych stron na Facebook'u.

fb/Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Płocku

fb/Krwiodawcy Polskiego Czerwonego Krzyża - Oddział Rejonowy w Płocku

fb/Młodzież PCK Płock